KDY SE VYPLATÍ KOUPIT BYT A VYDĚLÁVAT NA NÁJMU

luggage-930804_1280
Zůstaňte dobře informovaní a vyhnete se tak potížím či překvapením

Uvažujete o investičním nákupu nemovitosti.

Avšak ne každý, kdo koupí byt na investici, na něm vydělá. Ti šťastnější z nájmu splatí hypotéku. Někomu však bezhlavá koupě může přinést do budoucna i starosti.

Poradíme vám, na co si dát pozor při vypočítávání návratnosti investice. To je totiž pro budoucí zisk tím nejdůležitějším!

Pořizovací cena bytu je důležitý aspekt koupě, ale není jediný!

Pojďme si ukázat, jaké jsou ty další.

 

 

Roční výnos může snížit například výběr hypotéky s nevýhodnými podmínkami!

Toho vás samozřejmě můžeme ušetřit – u nás v HPR centru zprostředkováváme fér hypotéky.

Případný úspěch záleží hlavně na budoucím zájmu o byt (nejen dnes, ale i za rok či deset let!).

Proto je zásadní vybrat dobrou lokalitu a zvolit druh bytu podle toho, komu jej chcete pronajímat. Zájem i druh nájemníků totiž určuje měsíční nájemné za byt a tedy i vaši schopnost splácet hypotéku či váš čistý roční výnos.

Kdy se investiční byt vyplatí? Jak stanovit nájem?

Kdo chce koupit a pronajímat byt, bere na sebe riziko ztráty a prodělku. Investiční byt se vyplatí, když na sebe vydělá a když se pokryjí všechny nutné náklady (i případné několikaměsíční výpadky příjmů z nájemného!).

Co tedy započítávat do nutných výdajů a tedy výpočtu nájemného?

–       splátky hypotéky, úroky (které se později mohou navýšit o několik tisíc ročně)

–       nutné dovybavení, počáteční opravy či rekonstrukce bytu

–       průběžné opravy a rekonstrukce

–       daně (z pronájmu, z nemovitých věcí, ostatní)

–       služby – minimálně plyn, elektřina, vodné a stočné, popelnice, televizní a rozhlasové poplatky, internet

–       pojištění nemovitosti (nutné k hypotéce), pojištění odpovědnosti nájemce

–       příspěvky do fondu oprav domu

–       platby společenství vlastníků za správu domu

lightbult-26606_960_720

Počítejte také s nižší než 100% obsazeností (např. roční příjem z pronájmu x 0,85) a při výpočtech zahrňte i tvorbu rezervního fondu ve výši několikaměsíčního nájemného. Proč?

  1. aby vás nepřekvapily nečekané poplatky (například když se rozbije výtah v domě nebo se vlastníci bytů rozhodnou dům zateplit atp.)
  2. abyste měli z čeho splácet hypotéku, když se vám nájemník zpozdí s platbou či se vám byt na několik měsíců vyprázdní nebo narazíte na neplatiče.

Sečteno podtrženo, takto můžete velmi zhruba odhadnout, zda je vhodné byt na investici koupit, či nikoli. Může vám pomoci i kalkulačka efektivnosti koupě nemovitosti.

Pokud vás zaujala nějaká nemovitost a nejste si jisti návratností vašich případných investic, neváhejte nás kontaktovat – pomůžeme vám s výpočty a upozorníme vás na možná rizika, které jako neodborník můžete snadno přehlédnout. S námi se vyhnete budoucím komplikacím!

Kolik práce obnáší příjem z pronájmu?

Pokud nechcete tuto práci dělat zadarmo, vyčíslete si do nákladů i vynaložený čas své práce. Pořídit si byt na investici totiž rozhodně není bez práce.  Je dobré vědět, že příjem z pronájmu není až tak pasivní, jak se říká. Pravidelný zisk nevznikne sám o sebe.

O byt se musíte starat, věnovat tomu čas, takže ideálně by vás něco takového mělo bavit. Je potřeba čas od času byt zkontrolovat, občas někoho vyhodit a v neposlední řadě byt udržovat. V jakém stavu vámi nabízené bydlení bude, takové totiž budete mít nájemníky.

Bude vás to tedy stát čas a energii, ale když všechno vyjde, za 15-20 let je byt váš bez vámi dotovaných nákladů a ještě se zhodnocením v podobě výnosů 3 až 5 % ročně.

V dalších článcích vám poradíme, podle čeho takový byt vybírat nebo jak shánět solidní nájemníky.

 

© HPR centrum, s. r. o.

Scroll to Top